Zastosowanie Wyłącznika nN

1
2
3

Zabezpieczania przewodów przed uszkodzeniem wywołanym płynącym prądem elektrycznym o zbyt dużym natężeniu. Każdy przewód ma określoną, maksymalną wartość natężenia prądu jaka może przez niego płynąć długotrwale bez ryzyka jego uszkodzenia. Jeśli ta wartość zostanie przekroczona, temperatura przewodu może się zwiększyć do niebezpiecznego poziomu. Ma to związek z tym, że przewód posiada swój opór elektryczny. Znikomy bo znikomy, lecz im większy prąd przez niego płynie tym większa moc “odłoży się” na przewodzie w postaci ciepła (jeśli chcesz wiedzieć z czego to wynika, zajrzyj do artykułu o napięciu 230V). Idąc dalej, jeśli temperatura przewodu będzie się utrzymywać przez pewien czas na zbyt wysokim poziomie, jego izolacja zacznie tracić swoje właściwości izolacyjnie (rezystancja będzie się zmniejszać), a następnie może zacząć się topić. A stąd już niedaleko do nieszczęścia. Wyłącznik nadmiarowo-prądowy o właściwych parametrach dla danego przewodu, zabezpieczy przed taką sytuacją i wyłączy w odpowiednim czasie napięcie w obwodzie. Szybkość zadziałania w przypadku wykrycia tzw. przeciążenia termicznego jest zależna od ilości płynącego przez wyłącznik prądu i waha się w granicach od ok. 0,2 sekundy do 2 godzin.

Zabezpieczania przewodów i urządzeń przed skutkami spowodowanymi zwarciem w obwodzie elektrycznym. Zwarcie czyli prąd o bardzo dużym natężeniu, który może popłynąć w domowej instalacji elektrycznej, gdy pomiędzy przewodem fazowym, a przewodem neutralnym jest bardzo mały opór (np. gdy przewód fazowy z neutralnym zostaną połączone). W przypadku wykrycia zwarcia, wyłącznik nadprądowy musi zadziałać bardzo szybko tj. w czasie krótszym niż 30 milisekund.

Wyłącznik nadmiarowo-prądowy nie służy do zabezpieczenia człowieka przed porażeniem prądem elektrycznym (w trakcie rażenia też nie pomoże). Natężenia prądów przy których wyłącznik instalacyjny (nawet najmniejszy) zadziała w ułamku sekundy są absolutnie zabójcze dla przedstawicieli ludzkiego gatunku. Do ochrony przed porażeniem służy wyłącznik różnicowo-prądowy, któremu poświęcony będzie osobny artykuł.

Charakterystyki Wyłączników nN

Charakterystyka czasowo-prądowa czyli przedstawienie w formie wykresu szybkości zadziałania wyłącznika w zależności od natężenia prądu, który przez niego płynie. Wyłączniki nadprądowe posiadają 4 podstawowe charakterystyki, które różnią się od siebie natężeniem prądu przy którym zadziała wyzwalacz elektromagnetyczny (bezzwłoczny – szybki). Działanie wyzwalacza termicznego jest (a raczej powinno być) identyczne dla każdego typu instalacyjnego wyłącznika nadmiarowo-prądowego. Każda charakterystyka posiada dwa progi natężenia prądu:

No więc, czym różnią się od siebie charakterystyki? Progami zadziałania wyzwalacza elektromagnetycznego (szybkiego):
  • Charakterystyka A:
  • - próg niezadziałania – 2x prąd znamionowy wyłącznika (In)
    – próg zadziałania – 3x prąd znamionowy wyłącznika (In)
  • Charakterystyka B:
  • – próg niezadziałania – 3x In
    – próg zadziałania – 5x In
  • Charakterystyka C:
  • – próg niezadziałania – 5x In
    – próg zadziałania – 10x In
  • Charakterystyka D:
  • – próg niezadziałania – 10x In
    – próg zadziałania – 20x In